Idea
Muzeum Przyrody i Łowiectwa Turzyn jest miejscem gdzie można rozwinąć wiedzę i pasję przyrodniczą. Muzeum prezentuje naturalną dioramę przedstawiającą zwierzęta i ptaki w ich naturalnym środowisku, kolekcję przyrodniczą, łowiecką, kolekcję fotografii, grafik, oraz filatelistyczną. Choć w zabytkowym otoczeniu, jest młodym muzeum—z ciągle rozwijanymi kolekcjami i wystawami. W muzealnym sklepie oferujemy wybrane materiały dydaktyczne, publikacje przyrodnicze i wydawnictwa autorskie.
Od pomysłu do czynu
Muzeum postało dzięki zaangażowaniu i wkładowi pasjonatów przyrody oraz tradycji łowieckiej. Założone z inicjatywy Stowarzyszenia Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej „Dąb”—organizacji pożytku publicznego, po paruletnich przygotowaniach Muzeum zostało otwarte 25 maja 2017 r.
Kolekcje mieszczą się w budynku zabytkowego spichlerza, zbudowanego w 1863 r. Przebudowa w latach 2013-2015 zabezpieczyła i dostosowała budynek do celów użytecznosci publicznej, zachowujac jednocześnie jego wygląd zewnętrzny.
Wnętrze muzeum, którego ozdobą są ręcznie wykonane żyrandole ze zrzutów, zostało uhonorowane nagrodą Grand Prix konkursu „Wnętrze Roku Pomorza i Kujaw 2016” w kategorii budynków użyteczności publicznej.
W stuletnim folwarku...
Muzeum Przyrody i Łowiectwa jest częścią prywatnego zespołu folwarcznego w Turzynie, gdzie funkcjonuje Sala Myśliwska, Stajnia Turzyn, oraz łowisko karpiowe. W parku nad stawem zobaczyć i posłuchać można wielu „rozśpiewanych klejnotów przyrody”— naszych ptasich mieszkańców.
„Trudno powiedzieć, czy dążenie do obcowania z przyrodą wynika z chwilowej potrzeby przeżycia swego rodzaju przygody mającej uzupełnić jakieś luki w naszej psychice, czy też jest objawem głębszego pragnienia kontaktu z otaczającym nas światem w jego formie pierwotnej, kontaktu, by mógł na przykład wyostrzyć nasz instynkt samozachowawczy, ową naturalną samoobronę przed degeneracją. A może jest to po prostu łaknienie piękna, jakiś wrodzony imperatyw estetyczny, nakazujący nam obcowanie z owymi arcydziełami, których surową i zarazem nieskazitelną formę tworzy wielka artystka—przyroda.”
Włodzimierz Puchalski